Gmina Kimitoön i Rada Regionalna Południowo-Zachodniej Finlandii wiosną br. zorganizowały serię warsztatów na arenie transformacji pod hasłem Zrównoważona przyszłość Kimitoön. Arena zgromadziła lokalne podmioty zainteresowane wzmocnieniem zrównoważonego rozwoju i stworzeniem zrównoważonego życia dla lokalnej młodzieży.
Kimitoön to gmina wiejska licząca około 6 000 mieszkańców, położona na archipelagu w południowo-zachodniej Finlandii. Charakteryzuje się dobrym duchem wspólnotowym i wyjątkowo aktywnym społeczeństwem obywatelskim.
Gmina Kimitoön przekonuje, że uczestnictwo młodzieży w działaniach na rzecz lokalnej społeczności jest bardzo ważne. Kimitoön chce być miejscem, do którego młodzi ludzie pragną wracać po studiach i tu wkraczać w dorosłość. Dlatego też wspieranie partycypacji młodzieży znalazło się w centrum lokalnej areny transformacji.
Cztery warsztaty integrujące społeczeństwo obywatelskie, młodzież i władze miejskie
Na Kimitoön Transition Arena składały się cztery elementy: umożliwienie zrównoważonego życia lokalnego, wspieranie lokalnych podmiotów, pogłębienie współpracy gminy i lokalnych podmiotów obywatelskich oraz zapewnienie młodzieży możliwości uczestniczenia w dokonywaniu zmian w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Przed warsztatami lokalne podmioty społeczeństwa obywatelskiego rozpoznały kluczowe kwestie związane z uczestnictwem młodzieży i zrównoważoną przyszłością. Pojawiły się cztery główne pomysły/ tezy:
- Odpowiedzialność za zmianę społeczeństwa spoczywa w rękach dorosłych.
- Wszyscy młodzi ludzie powinni mieć przestrzeń do dyskusji na temat swoich przemyśleń i obaw związanych z kwestiami zrównoważonego rozwoju.
- Młodzi ludzie mają już dobre pomysły, ale pragnęliby wzmocnienia ducha wspólnoty wśród swoich rówieśników.
- W dużej geograficznie gminie wiejskiej ważnym elementem zrównoważonego rozwoju w życiu młodzieży byłoby zbudowanie większej liczby tras rowerowych i zwiększenie transportu publicznego między różnymi centrami gminy.
Łącznie w warsztatach na arenie wzięło udział 28 przedstawicieli różnych stowarzyszeń, małych przedsiębiorstw, rady młodzieżowej, indywidualnych mieszkańców i gminy. Warsztaty rozpoczęły się od wspólnego zrozumienia omawianego tematu, następnie podjęto decyzję o wspólnym wyzwaniu związanym z transformacją, wykorzystano backcasting jako sposób na tworzenie nowatorskich i zmotywowanych pomysłów, a na koniec sformułowano te pomysły w konkretne eksperymenty w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Wspólne pomysły dotyczące przyszłego kierunku
Najważniejszym rezultatem procesu warsztatowego było zwiększenie pozytywnego nastawienia do lokalnych przemian w zakresie zrównoważonego rozwoju. Wielu uczestników uznało warsztaty za odświeżającą szansę na przedyskutowanie tego, co naprawdę ważne i zastanowienie się nad sposobami wspólnego wywierania większego wpływu na procesy zmian.
Grupa uczestników areny opracowała Agendę Przejściową dla zrównoważonej przyszłości Kimitoön, która przedstawia pięć ścieżek transformacji dla:
- zrównoważonego ruchu,
- budowania zrównoważonego rozwoju w duchu wspólnoty, lokalności i kultury,
- lokalnej przyrody i działań na rzecz klimatu,
- zwiększenia produkcji i konsumpcji lokalnej żywności sezonowej,
- wzmacniania umiejętności na rzecz zrównoważonego życia.
Każda ścieżka opisuje skumulowane kroki do osiągnięcia wizji dobrego, zrównoważonego życia w Kimitoön. W ścieżkach określono role dla młodzieży i udziału podmiotów obywatelskich.
Działania na rzecz zrównoważonego rozwoju prowadzone przez społeczność
Uczestnicy warsztatów rozpoczęli pracę nad pierwszymi krokami na ścieżkach transformacji. Podczas trzeciego warsztatu niektóre ze sformułowanych działań zostały przegłosowane do natychmiastowego wdrożenia.
Określono cztery działania, których realizacja rozpocznie się w pierwszej kolejności:
1) „Generationsmöte” skupia się na spotkaniach młodych i starszych ludzi i wzajemnym uczeniu się umiejętności zrównoważonego stylu życia. Zwiększa to również ducha wspólnoty i dobrobyt społeczny oraz może zapewnić młodzieży doświadczenie zawodowe.
2) „Inicjatywa transportu publicznego” to inicjatywa prowadzona przez parlament młodzieżowy, mająca na celu zwiększenie transportu publicznego w gminie wiejskiej poprzez przeprowadzenie ankiety na temat życzeń mieszkańców i poszukiwanie dobrych przykładów z innych gmin wiejskich.
3) „Więcej białek roślinnych na talerzach” ma na celu zapoznanie ludzi w każdym wieku z potrawami roślinnymi.
4) Projekt kulturalny łączący gminny projekt kulturalny, przedsiębiorstwo społeczne Kulturhus Björkboda, Folkhälsan – organizację pozarządową zajmującą się usługami dla młodzieży oraz lokalną młodzież w celu zbadania domu kultury i artystycznych sposobów wyrażania siebie w celu złagodzenia samotności młodych ludzi.
Projekt nadal wspiera współpracę i poszukuje sposobów na utrzymanie holistycznego sposobu angażowania młodzieży w tworzenie zrównoważonej przyszłości. Uczestnicy warsztatów będą zapraszani do regularnych spotkań i refleksji nad Agendą Zmian.
Więcej informacji:
Henna Salminen
Project coordinator
Regional Council of Southwest Finland
henna.salminen@varsinais-suomi.fi