W minioną sobotę, 23 listopada, dobiegł końca cykl 3 warsztatów organizowanych w ramach projektu We Make Transition! pt. Gdyńska Arena Przemian: Międzysektorowa Współpraca ku Żrównoważonej Przyszłości.
Gdyńska Arena Przemian to proces zorganizowany zgodnie z metodą tzw. Transition Arena – strategicznego narzędzia zarządzania transformacją, angażującego różne podmioty, również oddolne, do współtworzenia rozwiązań na rzecz zrównoważonego rozwoju eko-społecznego.
W projekcie We Make Transition! partnerzy z Finlandii, Estonii, Łotwy, Polski, Niemiec i Norwegii współpracują łącznie z 12 miastami i gminami nad dostosowaniem metody Transition Arena do współtworzenia ponadnarodowej wizji zrównoważonego rozwoju, sprzyjającej włączeniu społecznemu, a na poziomie lokalnym, do budowania ścieżek realizacji i konkretnych działań zmierzających do przejścia do zrównoważonego rozwoju, koncentrując się na roli różnorodnych podmiotów społeczeństwa obywatelskiego. Transition Arena to seria warsztatów, a tematyka procesów areny dotyczy min. zrównoważonego stylu życia, rolnictwa i żywności, różnorodności biologicznej oraz gospodarki o obiegu zamkniętym i gospodarki dzielenia się.
W ramach projektu zaproszono łącznie 30 tzw. agentów zmian z sześciu krajów partnerskich, aby współtworzyli wizję zrównoważonego rozwoju i opracowali zalecenia dotyczące wzmocnienia współpracy między władzami lokalnymi a podmiotami społeczeństwa obywatelskiego mające na celu zwiększanie zrównoważonego rozwoju ekologicznego i społecznego. Ponadnarodowa grupa agentów zmian obejmuje przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, władz lokalnych i przedsiębiorców. Opracowana przez agentów Wizja zrównoważonego życia w regionie Morza Bałtyckiego do roku 2035 zapewniła inspirujące ramy dla wszystkich lokalnych procesów areny transformacji.
Do udziału w Gdyńskiej Arenie Przemian zaproszono ponad 30 osób, w tym mieszkańców, przedsiębiorców, lokalnych aktywistów, przedstawicieli organizacji pozarządowych i samorządowców.
Podczas pierwszych warsztatów, które odbyły się 25 października w przyjaznej przestrzeni Konsulatu Kultury w Gdyni, uczestnicy warsztatów rozpoczęli pracę grupową nad wizją zrównoważonego rozwoju Gdyni w trzech kluczowych obszarach:
- Ogrodnictwo miejskie i przestrzenie zielone Zero Waste,
- Gospodarka o obiegu zamkniętym i redukcja odpadów,
- Mapowanie zrównoważonych przedsiębiorstw.
Kolejne spotkanie skupiało się na opracowaniu potencjalnych ścieżek rozwiązań dla wybranych zagadnień, oraz propozycji konkretnych działań, które można wdrożyć w mieście w celu realizacji wspólnie obranej wizji zrównoważonego rozwoju Gdyni.
W ostatnim etapie Gdyńskiej Areny Przemian został wybrany jeden pilotażowy projekt, który posłuży jako model do realizacji w Gdyni, promując zrównoważone praktyki i współpracę na poziomie lokalnym.
Więcej o Lokalnych Arenach Zmian i naszym zrównoważonym procesie znajdziecie tutaj: https://interreg-baltic.eu/project/we-make-transition/