Interesuje Was współpraca z NGOs z Islandii? Garść informacji po wizycie studyjnej ENGAGE!

W dniach 5-8 kwietnia 2022r. partnerzy projektu ENGAGE! wybrali się wspólnie do Reykjaviku, stolicy chłodnej i pięknej Islandii, gdzie uczestniczyli w wizycie studyjnej poznając przedstawicieli islandzkich NGOs. Poniżej przedstawiamy krótką relacje z wizyt wraz z linkami do organizacji, które odwiedziliśmy – jesli jesteście zainteresowani nawiązaniem bliższej relacji z tymi partnerami, prosimy o kontakt, chętnie Was zapoznamy.

Gospodarzem naszego wyjazdu był Islandzki Punkt Kontaktowy Baltic Sea NGO Network – sieci, w której od 2016 BISER wspólnie z Fundacją RC reprezentuje Polskę i nasze NGOs. NORDEN.IS www.Norden.is jest organizacją pełniącą rolę punktu kontaktowego na Islandii i to właśnie ten kontakt był dla nas początkiem w rozpoznawaniu islandzkiego sektora organizacji pozarządowych. Dyrektor generalna Norden na Islandii – Ásdís Eva Hannesdóttir dwa dni gościła nas w siedzibie NORDEN przedstawiając szczegółowo prace organizacji, projekty jakie realizują w NORDEN oraz dopraszając gości – reprezentantów innych NGOs.

Magda Leszczyna-Rzucidło, Prezes BISER oraz Ásdís Eva Hannesdóttir, Dyrektor Norden na Islandii; koordynatorki Baltic Sea NGO Network

Stowarzyszenie Norden w Islandii (po islandzku: Norræna félagið, po szwedzku: Föreningen Norden Island) jest stowarzyszeniem o ustalonej pozycji, działającym niezależnie od polityki partyjnej. Stowarzyszenie Norden powstało po raz pierwszy w Danii i Szwecji w 1919 roku, a w 1922 roku w Islandii.

Misją Norden Association jest promowanie współpracy nordyckiej, zwiększanie mobilności w regionie nordyckim oraz ułatwianie zrozumienia nordyckich kultur, języków i społeczeństw. Robimy to, tworząc powiązania między osobami, rodzinami, instytucjami edukacyjnymi, gminami i firmami w krajach skandynawskich. Stałym światłem przewodnim Stowarzyszenia Nordyckiego w Islandii jest wzmacnianie współpracy i przyjaźni między Islandczykami a innymi mieszkańcami nordyckimi.

Stowarzyszenie Norden w Islandii składa się z 16 oddziałów w całym kraju. Role pododdziałów są zróżnicowane, ale składają się głównie z partnerstwa miast, wymiany młodzieży, planowania wydarzeń i współpracy nordyckiej z odpowiednią gminą. Praca pododdziałów jest ważna dla stowarzyszenia, ponieważ nasi członkowie znajdują się na terenie całego kraju.

Biuro Stowarzyszenia Norden w Islandii zapewnia zarówno członkom, jak i opinii publicznej w Islandii wysokiej jakości usługi dotyczące regionu nordyckiego i współpracy nordyckiej. Kadra i wybrani przedstawiciele wykonują różnorodne zadania, z których wszystkie mają na celu promowanie współpracy nordyckiej w jak największej liczbie obszarów. Stowarzyszenie Norden w Islandii ściśle współpracuje ze Stowarzyszeniem Norden w innych krajach nordyckich, w tym z Norden w Szwecji, z którym BISER również ma bardzo dobre i regularne kontakty od 2015 roku.

W Norden dowiedzieliśmy się nie tylko o organizacji, ale także o obchodzonej w tym roku rocznicy 100-lecia istnienia organizacji. Poznaliśmy także projekt managerów odpowiedzialnych za projekty i inicjatywy Norden, np Nordjobb czy Snori organizującym wymiany kulturalne IS-US. Kolejne spotkania to dialog ze stowarzyszeniem pracującym na rzecz rodzin doświadczonych ADHD, jednym z największych tego typu w Europie i na świecie.

Drugi dzień poświeciliśmy na warsztat i dyskusję z przedstawicielami Totel.ly, przedsiębiorstwem społecznym zajmującym się SDG i koncepcją regeneracji, bardzo aktywnym w obszarze innowacji społecznych. Prezentacja filozofii i działań Totel.ly poniżej.

Po tym spotkaniu mamy też kilka dodatkowych materiałów, m.in. informacje nt. bezpłatnych kursów MOOC o trendzie związanym z regeneracją i zrównoważonym rozwojem:

Course: Worldviews – Moving from Sustainability to Regeneration 

Oraz polecenie śledzenia prac i webinarów dostepnych na YT Daniela Christiana Wahl – Designing Regenerative Cultures  , więcej także na jego blogu his blog i w materiałach prasowych interviews

W NORDEN dzieje się dużo więcej, niż zdołaliśmy poznać przez te parę dni, zerknijcie na listę poniżej a gdyby zainteresował Was kontakt do koordynatorów, to chętnie pomożemy!

Niektóre z projektów realizowanych przez Stowarzyszenie Norden w Islandii to:

    Programy Snorri – różnorodna współpraca z zachodnimi Islandczykami.

    Norden i skolen – materiały edukacyjne dla szkół w krajach skandynawskich.

    Kursy językowe – m.in. Islandzki dla mieszkańców Skandynawii, szwedzki dla Islandczyków.

    Pododdziały lokalne – różnorodne zajęcia dla członków w całym kraju.

    Fundur fólksins – coroczny festiwal demokracji w Reykjaviku dla społeczeństwa, polityków i organizacji pozarządowych.

    Nordjobb – praca sezonowa i przygody w regionie nordyckim.

    Info Norden – serwis informacyjny Nordyckiej Rady Ministrów.

    Nordic Literature Week – największe wydarzenie kulturalne w regionie nordyckim.

    Nordic Civ – sieć współpracy Nordyckiej Rady Ministrów.

    Stypendium liceum ludowego – stypendium dla młodzieży islandzkiej, ufundowane przez Nordplus.

Przed nami kolejna wizyta, tym razem w dniach 30.05-2.06 odwiedzimy naszych partnerów z Norwegii – Radę regionu Agder www.agderfk.no. W wyjeździe uczestniczyć będą przedstawiciele 6 organizacji pozarządowych, 3 z pomorza i 3 z Warmii i Mazur. Program obejmuje m.in. spotkania z 5 organizacjami z Kristiansand, przedstawicielami ONZ w Norwegii (z siedzibą w Oslo) oraz wizytę w Arendal, gdzie co roku organizowany jest tygodniowy festyn demokracji https://www.norden.org/en/information/arendal-week-2021

Relacja z tej wizyty już wkrótce!

Pozdrawiamy, Zespół ENGAGE! & BISER