XIV Bałtyckie Forum Organizacji Pozarządowych w Gdańsku

W dniach 10-11.06.2016 r. w Europejskim Centrum Solidarności odbyło się XIV Bałtyckie Forum Organizacji Pozarządowych, które zgromadziło ponad 150 przedstawicieli organizacji pozarządowych z 11 państw Morza Bałtyckiego.

Gośćmi honorowymi Forum byli: dyrektor generalny sekretariatu Rady Państw Morza Bałtyckiego Jan Lundin, Ambasador Islandii Przy Radzie Państw Morza Bałtyckiego – Guðmundur Árni Stefánsson oraz Sekretarz Generalny Związku Miast Bałtyckich, Paweł Żaboklicki. Władze samorządowe reprezentowali Marszałek Województwa – Mieczysław Struk oraz wiceprezydent Gdańska- Piotr Kowalczuk, którzy wraz z dyrektorem ECS Basilem Kerskim wygłosili mowy otwierające Forum i powitali przedstawicieli III sektora. W trakcie Forum odbyły się dyskusje panelowe, warsztaty oraz sesje dotyczące trzech tematów:

  • Kultury i innowacji społecznych
  • Sektora obywatelskiego i problemów społecznych
  • Procesy migracyjne w Europie.

Przedstawiciele NGO uczestniczyli również w warsztacie nt. przedsiębiorczości społecznej młodzieży w ramach projektu BYSED współfinansowanego przez Seed Money Facility, którego liderem jest Bałtycki Instytut Spraw Europejskich i Regionalnych, a partnerem Miasto Gdańsk. Na zakończenie Forum odbyła się także dyskusja w formie okrągłego stołu nt. sytuacji politycznej w Regionie Bałtyckim z naciskiem na współpracę typu „people-to-people”. Forum zostało zorganizowane wspólnie przez: Fundację RC, Bałtycki Instytut Spraw Europejskich i Regionalnych BISER oraz stowarzyszenie „Podaj rękę”, a prowadzenie oraz organizację powierzono dr Magdzie Leszczyna-Rzucidło z BISER oraz Markowi Olechnowiczowi z „Podaj rękę”.

Uczestnicy zamknęli Forum przyjmując dokument podsumowujący, który nawołuje społeczność bałtycką oraz wszelkich akcjonariuszy w regionie m.in. większej solidarności we wzajemnej współpracy, zwłaszcza w obliczu wyzwań związanych z migracjami oraz do dalszego zacieśniania kontaktów społecznych i ekonomicznych w regionie bałtyckim. Na zakończenie Forum podziękowano organizatorom za prowadzenie polskiej prezydencji w sieci bałtyckich organizacji pozarządowych, a prezydencję przekazano Islandii, która zorganizuje kolejne Forum w maju 2017 roku w Islandii.

Poniżej kilka zdjęć z wydarzenia:

DSC_0156 DSC_0078 DSC_0086 DSC_0096 DSC_0093 DSC_0172 DSC_0125 DSC_0067 DSC_0216 DSC_0236DSC_0124