Wizyta studyjna w Rosji w projekcie o przedsiębiorczości społecznej

W dniach 17-20 lipca 2018 w Kaliningradzie odbyła się kolejna trzydniowa wizyta studyjna w Rosji w ramach naszego projektu „Rozwój przedsiębiorczości społecznej w Regionie Morza Bałtyckiego” współfinansowanego przez The Nordic Council of Ministers and The Nordic Council . Polską stronę reprezentowały cztery osoby: pracownik Politechniki Gdańskiej, nauczycielka  szkoły podstawowej w Niepoczołowicach, pracownik teatru dramatycznego w Elblągu oraz studentka Politechniki Gdańskiej i jednocześnie wolontariuszka BISER.

Głównym punktem programu wizyty studyjnej były spotkania z rosyjskimi przedsiębiorcami społecznymi. W czasie całego pobyty uczestnicy mieli okazje odwiedzić ponad 10 firm. Wśród z nich znalazły się m.in.:

IMG_3073 IMG_3079Danke Shop (http://danke-shop.ru/  lub https://www.facebook.com/dankeshopkld/ )pomysł na biznes przyszedł sam. Przekształcił się z organizacji charytatywnej, która zbierała (i nadal zbiera) rzeczy dla najbardziej potrzebujących. Obecnie sklep przyjmuje odzież, której część oddaje dla ubogich, a część sprzedaje w swoim sklepie.

 

 

 

 

 

 

IMG_3092Vorota – miejsce pobudzające wrażliwość na sztukę mieszkańców Kaliningradu. Wykorzystanie historycznej bramy do utworzenia przestrzeni dla sztuki. Tam można wystawić swoje dzieła, zorganizować spotkania literackie, a także skorzystać z darmowego wi-fi i oferty cateringowej. Miejsce jest otwarte i dopasowywane do potrzeb lokalnych mieszkańców.

 

 

 

 

Observer (https://o-mp.ru/) – przedsiębiorstwo społeczne produkujące i sprzedające na cały świat sprzęt dla osób niepełnosprawnych. Właścicielem firmy jest poruszający się na wózku inwalidzkim Roman Aranin. Wdrażając swój projekt w życie miał za cel ułatwienie

IMG_3135życia oIMG_3138sobom niepełnosprawnym poprawiając dostępność miejsc publicznych (chociażby dostęp do plaży, czy poprawa infrastruktury w Kaliningradzie) oraz zatrudnienie osób niepełnosprawnych ( minium 30% pracowników porusza się na wózkach inwalidzkich). Za swoje dokonania otrzymał nagrodę Przedsiębiorcy Społecznego Roku.

 

 

 

 

 

IMG_3140

Zelenoye Delo (http://xn--d1abaabh3aeoke.xn--p1ai/)– właścicielem firmy jest Oleg Paukoff, który chce zmienić świat na lepsze poprzez ochronę środowiska. Jego marzeniem jest, aby jego wnuki i prawnuki mogli wciąż obcować z pięknym światem. Jego przedsiębiorstwo społeczne zajmuję się zbieraniem śmieci mieszkańców Kaliningradu i sortowaniu ich. Posortowane odpady trafiają do kolejnych firm gdzie ulegają recyklingowi i są wykorzystywane ponownie przy produkcji.

Wizyta studyjna otworzyła oczy i bardzo mocno zainspirowała, myślę nas wszystkich, do pracy na rzecz przedsiębiorczości społecznej. Osobiste spotkania w właścicielami takich społecznych firm motywują do zrobienia czegoś podobnego lub przekształcenia obecnych firm na przedsiębiorstwa społeczne w naszym kraju. Wizyta przyniosła dużą dawkę praktycznej wiedzy, którą chętnie będziemy przekazywać dalej w swoim otoczeniu. Szczególnie dla uczestników z Polski były to ciekawe spotkania, gdyż temat przedsiębiorstw społecznych dopiero zaczyna być dostrzegalny – opowiada polska reprezentacja – Chcielibyśmy również bardzo podziękować rosyjskim koordynatorom, którzy zaopiekowali się nami i zadbali o każdy szczegół abyśmy czuli się jak najlepiej.

Odwiedzone przedsiębiorstIMG_3062wa społeczne:

Dziękujemy naszym partnerom z  COBUCE za tak gościnne przyjęcie!