Dyskusja na temat zrównoważonego rolnictwa przyciągnęła 20 uczestników z gminy wiejskiej Hämeenkyrö w Finlandii

W ramach projektu We Make Transition! w sierpniu 2023 r. w miejscowości Hämeenkyrö, położonej 35km od miasta Tampere, została zorganizowana dyskusja grupowa na temat zrównoważonego rolnictwa i stylu życia. Dyskusja dostarczyła różnych perspektyw na wartość i potencjał zrównoważonego rolnictwa, gdyż uczestniczyli w niej przedstawiciele władz lokalnych, decydenci, rolnicy, uczelnia rolnicza, szkoła ekologiczna, wiejskie organizacje pozarządowe, aktywni obywatele i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Rolnictwo i wrodzona wola zrównoważonego rozwoju mają w Hämeenkyrö długie korzenie, ponieważ niezrównoważone rolnictwo nie jest już postrzegane jako opłacalne. W dyskusji podkreślono, że obecnie rolnictwo zmaga się z wyzwaniami związanymi z rentownością, emisją dwutlenku węgla i różnorodnością biologiczną. Z obliczeń wynika, że ​​po ruchu drogowym rolnictwo jest drugim co do wielkości źródłem śladu węglowego w Hämeenkyrö. Jednakże porównania emisji CO2 między obszarami wiejskimi i miejskimi w raportach nie zawsze są sprawiedliwe, ponieważ nie pokazują na przykład znacznych emisji dwutlenku węgla z budowy infrastruktury na obszarach zurbanizowanych. Zrównoważony rozwój społeczny jest również kwestionowany przez radzenie sobie przez rolników ze stresem związanym z rentownością finansową, bezpieczeństwem dostaw, wymaganiami związanymi z UE, ciężką pracą, a co za tym idzie, także wyzwaniami mentalnymi.

Uczestnicy podnieśli, że obecne wartości społeczne nie wspierają zrównoważonej konsumpcji. Podkreślono, że wprowadzenie zrównoważonego stylu życia powinno przenikać całą sieć szkolną, począwszy od edukacji wczesnoszkolnej, nie zapominając o roli domu. Postrzegano to również jako zapewnienie zrozumienia dla produkcji żywności i zwrócenie większej uwagi na obszary wiejskie, ich podmioty i możliwości.
Kluczowym tematem dyskusji było promowanie współpracy pomiędzy lokalnymi gospodarstwami rolnymi a zainteresowanymi stronami. Szkoła rolnicza „Osara” w Hämeenkyrö jest szczególnie znacząca jako węzeł edukacji w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz najnowszych badań, rozpowszechniania informacji i powiązań. Co więcej, wiele lokalnych firm, takich jak „farma ziół Frantsila”, w swojej działalności głęboko łączy zasady ekologiczne i poszukuje współpracy z innymi firmami zajmującymi się produkcją ekologiczną w celu stworzenia nowych możliwości. 

Ponadto w dyskusji podkreślono znaczenie angażowania młodych ludzi i zwiększania ich świadomości na temat wartości rolnictwa i możliwości zatrudnienia. Jednocześnie młodzi ludzie mogą wprowadzić świeże perspektywy, kreatywność i innowacyjne pomysły do ​​sektora rolnego.

Wczesną wiosną 2024 zaplanowane jest wydarzenie pt. „Hämeenkyrö Agriculture Arena”, które będzie skupiać się na zrównoważonym rolnictwie/produkcji żywności. Plan zakłada zaproszenie większej liczby lokalnych gospodarstw rolnych, rolników, studentów i innych podmiotów do współtworzenia rozwiązań umożliwiających lepszą współpracę, angażujących różne podmioty i promujących wartość zrównoważonego rolnictwa w Hämeenkyrö.